Τελικός κυπέλλου ΕΠΣΜ 2008 - 2009

ΠΑΟ Διοικητηρίου - Εθνικός Σοχού 2-1

Την πρώτη του συμμετοχή σε τελικό κυπέλου της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Μακεδονίας (ΕΠΣΜ), είχε ο Εθνικός Σοχού την περίοδο 2008-2009. Στο παιχνίδι που έγινε την Τετάρτη 18 Μαρτίου 2009 στο Καυτανζόγλειο στάδιο της Θεσσαλονίκης, βρέθηκε αντιμέτωπος με την ομάδα του ΠΑΟΔ Διοικητηρίου, από την οποία γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 στην παράταση, αφού η κανονική διάρκεια του αγώνα βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες στο 1-1.

Video με τα γκολ του τελικού ΠΑΟΔ - ΕΘΝΙΚΟΣ

Ο Εθνικός ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στο 46' με καρφωτή κεφαλιά του Περικλή Παπαδόπουλου, μετά από την συνεργασία του Κορπίδη με τον Καρυωτάκη και την υπέροχη σέντρα του δεύτερου. Στο 56' δέχτηκε την ισοφάριση από τον Ηρακλή Γεωργιάδη, μετά από την μπαλιά του Νίτση και την ολιγωρία της αμυντικής γραμμής του Εθνικού. Το νικητήριο γκολ για τον ΠΑΟΔ ήρθε στο πρώτο μέρος της ημίωρης παράτασης και συγκεκριμένα στο 100' με σκόρερ τον Παναγιώτη Νίτση, που κατάφερε να πλασάρει τον Θεοφάνους, όταν βρέθηκε μόνος απέναντι του, μετά την υπέροχη μπαλιά που δέχτηκε από τον Ανταβαλή.

Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά από το τηλεοπτικό κανάλι της ΕΤ3 και στο Player που παραθέτουμε στη σελίδα μας, έχετε την δυνατότητα να δείτε τα γκολ που έκριναν τον τελικό του κυπέλλου.

ΠΑΟΔ: Πεϊμανίδης, Κωνσταντίνου, Πολίτης (66' Γιαννακόπουλος), Ανταβαλής, Αποστολίδης, Γερομανώλης (46' Νίτσης), Δημητριάδης, Τσερκέζης, Μπακάλης, Ηπειρώτης, Γεωργιάδης (95' Τεστέμπεσης).

Εθνικός Σοχού: Θεοφάνους, Βλασακίδης, Καρυωτάκης, Νικολαΐδης, Παπαδόπουλος π, Καρατζάς, Κορπίδης (60' Γραικός), Γενίκομσου (83' Συμεωνίδης), Παπαδόπουλος Κ, Στουκογιάννης, Μαρίκος (99' Ανεστίδης).

Διαιτητής: Χαράλαμπος Κωστούδης, Βοηθός: Στυλ. Γκόγκου, Βοηθός: Θ. Τσακιρόπουλος