Εθνικός Σοχού - ΠΑΟΚ Γιαννιτσών 1-0

Πρώτη νίκη εντός έδρας για τον Εθνικό, που επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ Γιαννιτσών, στον αγώνα που έγινε στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Δ’ Εθνικής. Ανώτερος ο Εθνικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε να σπάσει την διπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενουμένων και να λυτρωθεί στο 90’ με ένα υπέροχο γκολ του Ανδρεάδη. Με αυτό το θετικό αποτέλεσμα επανέρχεται το καλό κλίμα στην ομάδα του Εθνικού εν όψει της διακοπής του πρωταθλήματος λόγω των Χριστουγέννων και με άλλη πλέον ψυχολογία θα επανέλθουν στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του νέου έτους. Η επόμενη αγωνιστική βρίσκει τον Εθνικό να ταξιδεύει στο Χέρσο, όπου θα αντιμετωπίσει την τοπική Δόξα (8-1-2012).

Στο αγωνιστικό μέρος έχουμε τον Εθνικό να μπαίνει δυνατά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και στο 6ο λεπτό να ζητά πέναλτι σε ανατροπή του Σταμπουλή από τον Καζόγλου, αλλά ο διαιτητής να δείχνει συνέχεια στο παιχνίδι. Η μοναδική καλή στιγμή για την ομάδα των Γιαννιτσών ήταν στο 10’, όταν ο Χαρμάνας έπιασε διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Καλογεράκης πέφτοντας στη σωστή γωνία μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 12’ ο Βαχανελίδης πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Πόπης απομάκρυνε με γροθιές. Στο 23’ ο Σταμπουλής μπήκε στη περιοχή του ΠΑΟΚ και με πολύ ωραία ενέργεια απέφυγε δυο αμυντικούς, το σουτ όμως που έπιασε έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Πόπης. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Βαχανελίδης, ο Κοσμίδης πιάνει κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Πόπης με τα δάχτυλα διώχνει σε νέο κόρνερ. Στο 37’ σε μια οργανωμένη επίθεση των γηπεδούχουν ο Μαρίκος βγάζει σέντρα από αριστερά, ο Βουσβούρης πιάνει κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ. Στο 45’ αντεπίθεση για τον Εθνικό με τον Σταμπουλή να επιχειρεί σουτ, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

Ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο 2ο μέρος, με τους παίκτες του Εθνικού να μπαίνουν αποφασισμένοι για τους τρεις βαθμούς της νίκης. Μεγάλη στιγμή αποτελεί η φάση του 67ου λεπτού, όπου ο Ανδρεάδης βρέθηκε μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά στο ανάποδο ψαλιδάκι που επιχείρησε δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε και αυτή κατέληξε άουτ. Στο 90’ ο Βαχανελίδης δέχεται σκληρό μαρκάρισμα στο ημικύκλιο της περιοχής. Ο Ανδρεάδης αναλαμβάνει την εκτέλεση του φάουλ και με ένα αριστοτεχνικό σουτ στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Πόπη, δικαιώνοντας τις προσπάθειες των παικτών της ομάδας του Σοχού.

Εθνικός Σοχού: Καλογεράκης, Λαγγίζος, Κουρούπης (74' Πεχλιβάνης), Βουσβούρης (79' Τσιτηρίδης), Τσιτσιπλάμης, Κοσμίδης, Σταμπουλής (46' Ανδρεάδης), Ντουρτζιάρης, Νόικος, Βαχανελίδης, Μαρίκος.

ΠΑΟΚ Γιαννιτσών: Πόπης, Καλαϊτζής Σ. (64' Βέρα), Γρηγοριάδης, Καζόγλου, Ορφανίδης, Γκογκολούδης, Σιδηρόπουλος, Ντάλης, Κηλίκης (85' Καλαϊτζής Μ.), Στεφανίδης, Χαρμάνας.

Διαιτησία: Διαιτητής - Τσιμεντερίδης (ΕΠΣ Κοζάνης), Βοηθός - Τζιουβάρας Θεόδωρος (ΕΠΣ Κοζάνης), Βοηθός - Ιωαννίδης Νικόλαος (ΕΠΣ Κοζάνης), Παρατηρητής - Τριαρίδης Παναγιώτης (ΕΠΣ Κιλκίς).

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Θεοχαρίδης