Εθνικός Σοχού - Ηρακλής 1-0

Ιστορικής σημασίας νίκη για τον Εθνικό, καθώς επικράτησε 1-0 του Ηρακλή στο παιχνίδι του Δημοτικού σταδίου Σοχού, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Δ’ Εθνικής. Οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερο πάθος για τη νίκη, κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του και το τελικό σκορ αδικεί την ομάδα του Σοχού, αφού θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις με τις ευκαιρίες που είχε η ομάδα, κυρίως στο δεύτερο μέρος. Η επόμενη αγωνιστική φέρνει τον Εθνικό να αγωνίζεται στη Χαλάστρα, αντιμέτωπος με τον Καμπανιακό, σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο οι κυανόλευκοι στοχεύουν σε μια καλή εμφάνιση και ανάλογο αποτέλεσμα.

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν κάποιες ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα τους δύο τερματοφύλακες. Το πρώτο σουτ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 6ο λεπτό από τον Πεχλιβάνη, μετά από καλή κυκλοφορία στην αριστερή πλευρά, με την μπάλα τελικά να καταλήγει άουτ. Η απάντηση ήρθε από τους Θεσσαλονικείς στο 13’ με το σουτ που επιχείρησε ο Τσιλιανίδης να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλογεράκη. Στο 26ο λεπτό, ο Εθνικός απείλησε εκ νέου με τον Πεχλιβάνη, με δυνατό μακρινό σουτ που μπλόκαρε δύσκολα και με δεύτερη προσπάθεια ο Παπαδόπουλος, λίγο πριν ο επερχόμενος Σταυρίδης προλάβει να χριστεί σκόρερ. Ο τελευταίος ήταν πρωταγωνιστής στην επόμενη φάση για την ομάδα του Σοχού, όταν βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου, στο 33’. 5 λεπτά αργότερα, μετά από πολύ καλή ενέργεια του Κρυστάλλη και σουτ του ίδιου, η μπάλα κατέληξε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Ντουτζιάρη. Πολύ ευνοϊκές συνθήκες για τον Εθνικό δημιουργήθηκαν σε μια αντεπίθεση στο 43ο λεπτό, με αριθμητική υπεροχή στην αντίπαλη περιοχή, όμως το χλιαρό σουτ που επιχείρησε να κάνει ο Κολόκας μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας. Τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο μέρος στο 45’, με τον Κολόκα να σεντράρει από τα δεξιά, τον Παπαδόπουλο να πραγματοποιεί άστοχη έξοδο, αλλά τον Ντουτζιάρη να μην καταφέρνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Μεταμορφωμένοι οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος, γεγονός στο οποίο συνέβαλε και η προσθήκη του Ανδρεάδη, είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι δημιουργώντας κλασικές ευκαιρίες και πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα. Στο 47ο λεπτό ο Κοσμίδης δοκίμασε την τύχη του έξω από την περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να βρει εστία καθώς η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενουμένων. Στο 59’ ο Πεχλιβάνης με μία ατομική ενέργεια και αποφεύγοντας αρκετούς αντιπάλους, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, ο οποίος με υπερένταση και διπλή προσπάθεια κατάφερε να σταματήσει την μπάλα πριν φτάσει στα δίχτυα του. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ανδρεάδης που μόλις είχε εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως το γυριστό σουτ που επιχείρησε κατέληξε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 67’ ο ίδιος παίκτης επιχείρησε δυνατό σουτ από τα δεξιά, με τον τερματοφύλακα να διώχνει με τα δάχτυλα σε κόρνερ. Κλασική ευκαιρία για τον Εθνικό στο 68ο λεπτό, όταν σε αντεπίθεση ο Ανδρεάδης βρέθηκε στο ημικύκλιο της περιοχής, έδωσε δεξιά στον αμαρκάριστο Βαχανελίδη, ο οποίος από πλεονεκτική θέση κατάφερε να στείλει την μπάλα εκτός της αντίπαλης εστίας. Άλλη μια προσπάθεια με τον Σταυρίδη στο 70’ με το μακρινό του σουτ να σταματά πάνω στον τερματοφύλακα. Στο 75ο λεπτό με όμορφη ενέργεια ο Βαχανελίδης στην αριστερή πλευρά απέφυγε τρεις αντιπάλους και επιχείρησε δυνατό σουτ, με τον Παπαδόπουλο να πέφτει στη γωνία του και να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ. Η φάση που έκρινε το παιχνίδι ήρθε στο 78’, όταν ο Ανδρεάδης βρέθηκε τετ-α-τετ στη μικρή περιοχή και ανατράπηκε αντικανονικά από τον Φοιτά. Η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε από τον κ. Σέζο και ο Βαχανελίδης που εκτέλεσε το πέναλτι πλάσαρε εύστοχα στην αριστερή γωνία του τέρματος του Ηρακλή, σημειώνοντας το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Παρά τη επιτυχία τους οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με τον Κουρούπη στο 82’ να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά, όμως στην παράλληλη σέντρα που επιχείρησε ο Ανδρεάδης δεν μπόρεσε προ κενής εστίας να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Τελευταία φάση του αγώνα στο 84’ με τον Ανδρεάδη να επιχειρεί σουτ, που κατέληξε λίγο άουτ.

Εθνικός Σοχού: Καλογεράκης, Λαγγίζος (23' Σταυρίδης), Κουρούπης, Βουσβούρης, Τσιτσιπλάμης, Κοσμίδης, Σταμπουλής, Πεχλιβάνης, Κολόκας (61' Ανδρεάδης), Βαχανελίδης, Καραγεώργης (85' Κοτσακινός).

Ηρακλής: Παπαδόπουλος, Κουτσιώλης, Γαλάνης, Φοιτάς, Πόπτσης, Δελούσης, Κρυστάλλης (77' Λεφίδης), Στεργιανάς, Τσιλιανίδης, Σαράφογλου, Μαυρίδης (61' Κουλιούδης).

Διαιτησία: Διαιτητής - Σέζος Αθανάσιος (ΕΠΣ Κιλκίς), Βοηθός - Ναλμπάντης Τριαντάφυλλος (ΕΠΣ Κιλκίς), Βοηθός - Παπαμιχαηλίδης Γεώργιος (ΕΠΣ Κιλκίς), Παρατηρητής - Δαγκλής Χρήστος (ΕΠΣ Μακεδονίας).

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Θεοχαρίδης