Εθνικός Σοχού - Αχιλλέας Τριανδρίας 1-0

Επιστροφή στις νίκες για τον Εθνικό που επικράτησε 1-0 του Αχιλλέα Τριανδρίας στον αγώνα της 17ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Δ΄Εθνικής. Καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ο Εθνικός, δείχνοντας περισσότερη θέληση για τους τρεις βαθμούς της νίκης, έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή του στη κατηγορία. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος για τον Εθνικό ο Καραχαλίδης, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τον Εθνικό, δείχνοντας ότι μπορεί να δώσει λύση στο επιθετικό πρόβλημα της ομάδας. Το μυαλό όλων πλέον στρέφεται στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής (11-3-2012) στο Λάκκωμα με τον τοπικό Διγενή.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο 1ο ημίχρονο, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή στο 13ο λεπτό, όταν ο Σταυρίδης εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο Μπογδάνος μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Στο 18’ έχουμε πολύ καλή συνεργασία των γηπεδούχων με τον Βαχανελίδη να είναι ο τελικός αποδέκτης, αλλά βγαίνοντας μόνος με τον Μπογδάνο, δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Βαχανελίδης επιχειρεί δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, το οποίο κατέληξε ελάχιστα εκατοστά έξω από την εστία των φιλοξενουμένων. Στο 29’ απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σταυρίδη, ο Μπογδάνος διώχνει με τα δάχτυλα σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Βαχανελίδης βγάζει τη σέντρα, ο Τσιτσιπλάμης πιάνει κεφαλιά, αλλά ο Μπογδάνος μπλόκαρε. Στο 32’ ο Ξανθόπουλος για λογαριασμό της Τριανδρίας βγαίνει μόνος απέναντι στον Λαμπαδάρη, ο τελευταίος απομακρύνει τη μπάλα με τα πόδια. Στο 35’ σύγχυση στη περιοχή του Αχιλλέα, την εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο ο Καραχαλίδης γράφοντας το 1-0. Στο 40’ ευκαιρία για την Τριανδρία, όταν από εκτέλεση φάουλ ο Βογιατζής πήρε τη κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λαμπαδάρη.

Οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη μπήκαν πιο δυνατά προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση κλείνοντας τους γηπεδούχους στην περιοχή τους. Στο 46’ έχουμε τετ α τετ του Ξανθόπουλου αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε εστία. Στο 48’ έχουμε σουτ πάνω στην κίνηση του Μακρή, το οποίο πέρασε μόλις άουτ. Στο 51’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου, ο Λαμπαδάρης απομακρύνει με το γόνατο σε κόρνερ. Στην συνέχεια ο Εθνικός ανέβασε ταχύτητα στη προσπάθεια να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα και να κλειδώσει το παιχνίδι. Στο 67’ εκτέλεση φάουλ από τον Κουρούπη για τον Εθνικό, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Παπαδόπουλου και αλλάζει πορεία, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά ο διαιτητής το θεώρησε ακούσιο και έδειξε να συνεχισθεί το παιχνίδι. Στο 79’ έχουμε σουτ του Κιούλη, η μπάλα περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπογδάνου. Στο 87’ έχουμε εκτέλεση φάουλ του Βακουφάρη, η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λαμπαδάρη.

Εθνικός Σοχού: Λαμπαδάρης, Σταμπουλής, Σταυρίδης, Ντουρτζιάρης, Τσιτσιπλάμης, Κοσμίδης, Καραχαλίδης (55' Κιούλης), Πεχλιβάνης, Ανδρεάδης (88' Κοτσακινός), Βαχανελίδης (62' Λαγγίζος), Κουρούπης.

Αχιλλέας Τριανδρίας: Μπογδάνος, Ιωσηφίδης, Χαρίσης (45' Μακρής), Πανίδης, Παπαδόπουλος, Τσακαλίδης, Τούσιας, Βογιατζής (65' Λιάρος), Παπαποστόλου (33' Λέκος), Ξανθόπουλος, Βακουφάρης.

Διαιτησία: Διαιτητής - Βρεσκας Γεωργιος (ΕΠΣ Ημαθίας), Βοηθός - Τσιουπρος Γεωργιος (ΕΠΣ Ημαθίας), Βοηθός - Γιαντσης Κωνσταντινος (ΕΠΣ Ημαθίας), Παρατηρητής - Μπαρας Γεωργιος (ΕΠΣ Μακεδονίας).

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Θεοχαρίδης