Εθνικός Σοχού - Καμπανιακός 2-0

Νίκη του Εθνικού με σκορ 2-0 επί του Καμπανιακού, στον αγώνα του Δημοτικού σταδίου Σοχού, που έγινε στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Δ' Εθνικής κατηγορίας. Σ’ ένα παιχνίδι που ο Εθνικός μπήκε περισσότερο αποφασιστικός για να διεκδικήσει το τρίποντο, κατάφερε να έχει τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκειά του και σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, κατάφερε να φύγει νικητής από αυτή την αναμέτρηση. Η σημαντική αυτή νίκη κρατά ζωντανή την ομάδα του Σοχού στη προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στη κατηγορία. Τώρα τα βλέμματα όλων στρέφονται στο παιχνίδι του Κορδελιού με τον πρωτοπόρο Οδυσσέα, όπου μοναδικό ζητούμενο δεν είναι άλλο, από την νίκη.

Αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της συνάντησης χωρίς κάτι σημαντικό μπροστά στις δυο εστίες. Σταδιακά οι γηπεδούχοι απόκτησαν τον έλεγχο και προσπαθούσαν να βρεθούν με αξιώσεις μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Στο 26’ ο Εθνικός ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Βαχανελίδη μέσα στη περιοχή, αφού προηγήθηκε το κλέψιμο της μπάλας από τον Υψηλό. Στο 38’ έχουμε εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβάνη, ο Νόικος σηκώνεται στο ύψος του πέναλτι πιάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα να βρει πρώτα το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δαλκίδη και στη συνέχεια να καταλήξει στα δίχτυα γράφοντας το 1-0, σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη έχουμε τους φιλοξενούμενους να πιέζουν προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση και την ομάδα του Σοχού να παραχωρεί χώρο αμυνόμενη και να προσπαθεί να γίνει απειλητική με αντεπιθέσεις. Στο 53’ ο Καμπανιακός απειλεί με πολύ όμορφο σουτ του Σκόρδα, αλλά ο Αθανασιάδης σε καλή θέση μπλοκάρει. Στο 73’ οι γηπεδούχοι απειλούν με τον Καραχαλίδη, που δέχεται την μπάλα από τον Ανδρεάδη στο ύψος του πέναλτι, αλλά το γυριστό σουτ που επιχειρεί περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και καταλήγει άουτ. Αυτό που δεν κατάφερε ο Καραχαλίδης το πραγματοποιεί ο Κολόκας στο 83’, όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Δαλκίδη τον πλάσαρε εύστοχα στέλνοντας τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του γράφοντας έτσι το 2-0. Στις καθυστερήσεις του αγώνα έχουμε το δυνατό σουτ του Βαχανελίδη έξω από την περιοχή, που περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Καμπανιακού και καταλήγει άουτ.

Εθνικός Σοχού: Αθανασιάδης, Λαγγίζος, Σταυρίδης, Βουσβούρης (14' Τσιτσιπλάμης), Πεχλιβάνης, Κολόκας, Νόικος (55' Ανδρεάδης), Ντουρτζιάρης, Καραχαλίδης, Βαχανελίδης, Σταμπουλής (84' Κοτσακινός).

Καμπανιακός: Δαλκίδης, Γερόπουλος (89' Τζιούτζιας), Τανούρκας (68' Κοσμίδης), Τσουμήτας, Μεσιάρης, Καμπουρίδης, Υψηλός (75' Βογιατζής), Κουκουλέκης, Παπαγαθονίκου, Σκόρδας, Γκόλτσης.

Διαιτησία: Διαιτητής - Καμπούρης Βασίλειος (ΕΠΣ Σερρών), Βοηθός - Τσαουσίδης Ευστράτιος (ΕΠΣ Σερρών), Βοηθός - Κρυωνάς Χρήστος (ΕΠΣ Σερρών), Παρατηρητής - Λαμπριανίδης Πέτρος (ΕΠΣ Κιλκίς).

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Θεοχαρίδης

(...λείπει το 2ο γκολ του Εθνικού λόγω τεχνικού προβλήματος)