Ολυμπιακός Κυμίνων - Εθνικός Σοχού 1-0

Αρνητική εμφάνιση και ανάλογο αποτέλεσμα για την ομάδα του Σοχού στα Κύμινα, αφού γνώρισε την ήττα με 1-0 από την τοπική ομάδα του Ολυμπιακού, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Δ’ Εθνικής. Ο Εθνικός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο παιχνίδι αυτό, ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερο την θέληση να πάρουν την νίκη και τελικά το κατάφεραν. Η ήττα αυτή για τον Εθνικό αποτελεί πλέον παρελθόν και το βλέμμα στρέφεται στο παιχνίδι κυπέλλου της Τετάρτης με τον Μακεδονικό Λητής. Ενώ ενδιαφέρον έχει και το δεύτερο κατά σειρά εκτός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος την ερχόμενη Κυριακή με την ομάδα του Αχιλλέα Τριανδρίας, με μοναδικό στόχο για τους κυανόλευκους να πετύχουν την πρώτη τους φετινή νίκη.

Μέτριο και αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του 1ου ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και να δημιουργούν την πρώτη φάση στο 6ο λεπτό, όταν ο Μιχάλης από αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής έπιασε σουτ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Καλογεράκης. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο 10’ όταν ο Ανδρεάδης εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νιάνιου. Στο 22’ η ομάδα των Κυμίνων δημιούργησε μια δεύτερη ευκαιρία με τον Παπαδόπουλο να πιάνει σουτ έξω από την περιοχή, ο Τσάκαλος να πετάγεται και με κεφαλιά να αλλάζει την πορεία της μπάλας, αλλά ο Καλογεράκης δίνει και πάλι το παρών διώχνοντας με τα πόδια σε κόρνερ. Στο 36΄νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, όταν εκτελείται φάουλ έξω από την περιοχή, ο Καλογεράκης επιχειρεί άστοχη έξοδο και ο Αυγέρος σε κενή εστία στέλνει την μπάλα άουτ. Το τελευταίο 10λεπτο ο Εθνικός ανέβασε τον ρυθμό και είχε δυο καλές στιγμές σε ισάριθμα σουτ του Βαχανελίδη, το πρώτο στο 39’ που απέκρουσε με το στήθος ο Νιάνιος και το δεύτερο στο 42’ που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των Κυμίνων.

Στο 2ο ημίχρονο έχουμε τους γηπεδούχους να εκτελούν φάουλ με τον Μπενίσκο στο 47’ και ο Καλογεράκης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 58’ ο Ανδρεάδης για τον Εθνικό μπαίνει στη περιοχή των γηπεδούχων, ανατρέπεται αλλά ο διαιτητής κ. Τσαλουχίδης δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 65’ κόρνερ από αριστερά για την ομάδα του Σοχού με τον Βαχανελίδη, η μπάλα φτάνει στον Λαγγίζο, αυτός επιχειρεί σουτ αλλά ο Νιάνιος αποκρούει σε νέο κόρνερ. Με την εκτέλεση του κόρνερ στο 66’ ο γκολκίπερ των Κυμίνων μπλοκάρει τη μπάλα και με βολέ βγάζει μόνο απέναντι στον Καλογεράκη τον Μιχάλη ο οποίος με πλασέ γράφει το 1-0 για τους γηπεδούχους. Να σημειωθεί βέβαια ότι μετά το βολέ του Νιάνιου ο Μιχάλης σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, αλλά αυτό πέρασε απαρατήρητο από τον διαιτητή της συνάντησης. Δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης βρίσκεται και πάλι μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα του Εθνικού, τον περνάει και σε κενή εστία στέλνει την μπάλα άουτ. Στο 74’ έχουμε τον Μπενίσκο να σουτάρει, ο Καλογεράκης να αποκρούει και ο Μιχάλης που είχε υποδειχθεί νωρίτερα σε θέση οφσάιντ να σκοράρει αλλά το γκολ φυσικά δεν μέτρησε.

Ολυμπιακός Κυμίνων: Νιάνιος, Παπαδόπουλος, Κιομιρτσόγλου, Τσακίρης, Τσάκαλος, Αυγέρος, Παπάζης (64' Τζίμας), Σαββαΐδης, Παππάς (46' Βέργος), Μπενίσκος, Μιχάλης (85' Καρέντζος).

Εθνικός Σοχού: Καλογεράκης, Σταμπουλής, Λαγγίζος, Βουσβούρης (73' Γιασμπέκ), Ντουρτζιάρης (57' Συμεωνίδης), Κοσμίδης, Ζάμπακας (88' Καραγεώργης), Κουρούπης, Ανδρεάδης, Βαχανελίδης, Μαρίκος.

Διαιτησία: Διαιτητής - Τσαλουχίδης Χρήστος (ΕΠΣ Κιλκίς), Βοηθός - Ευθυμίου Μιχαήλ (ΕΠΣ Κιλκίς), Βοηθός - Τσαμπαζάκης Νικόλαος (ΕΠΣ Κιλκίς), Παρατηρητής - Τσέλιος Ευάγγελος (ΕΠΣ Χαλκιδικής).

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Θεοχαρίδης