Αχιλλέας Τριανδρίας - Εθνικός Σοχού 1-0

Ηττήθηκε 1-0 ο Εθνικός στην Τριανδρία από την ομάδα του Αχιλλέα στον αγώνα που έγινε στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Δ' Εθνικής. Συνεχίστηκε η κακή αγωνιστική εικόνα της ομάδας του Σοχού, δίνοντας την ευκαιρία στην μέτρια αγωνιστικά ομάδα της Τριανδρίας να πάρει το τρίποντο. Το ενδιαφέρον τώρα στρέφεται στην επόμενη αγωνιστική, όπου ο Εθνικός δίνει το πρώτο φετινό παιχνίδι στην έδρα του κόντρα στην ομάδα του Διγενή Λακκώματος.

Μέτριο το θέαμα στο πρώτο μέρος με λίγες καλές στιγμές για τις δυο ομάδες. Ξεχωρίζει η καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 1ο λεπτό με το τον Γραβάλη να μπαίνει από αριστερά, να πιάνει σουτ το οποίο κόντραρε στον Παπαδόπουλο και έτσι απομακρύνθηκε ο κίνδυνος για την ομάδα της Τριανδρίας. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 8’ με σουτ του Παπαποστόλου από δεξιά στο ύψος της περιοχής το οποίο πέρασε άουτ. Η καλύτερη στιγμή του 1ου ημιχρόνου για την ομάδα του Σοχού στο 24’ με την σέντρα του Βαχανελίδη από δεξιά, πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής ο Ντουρτζιάρης, αλλά η κεφαλιά που έπιασε έστειλε τη μπάλα να περάσει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπογδάνου. Ο Αχιλλέας Τριανδρίας απάντησε σ’ αυτή την ευκαιρία στο 26’ με τον Μακρή να προσπαθεί να πλασάρει τον Καλογεράκη, αλλά ο τελευταίος έδιωξε με τα πόδια. Στο 28’ ο ίδιος παίκτης επιχειρεί σουτ η μπάλα αποκρούεται από το δοκάρι, στην επαναφορά φτάνει στον Παπαποστόλου ο οποίος με νέο σουτ την στέλνει άουτ. Η τελευταία σημαντική φάση στο 29’ με τον Φιλιππόπουλο να επιχειρεί σουτ το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλογεράκη.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο 2ο ημίχρονο. Στο 56’ ο Ανδρεάδης μπαίνει στη περιοχή της Τριανδρίας, ανατρέπεται αλλά ο διαιτητής κ. Συμεωνίδης έκλεισε τα μάτια δείχνοντας να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 69’ ο Βακουφάρης για λογαριασμό των γηπεδούχων επιχειρεί σέντρα-σουτ προς την εστία του Καλογεράκη, ο οποίος την τελευταία στιγμή με τα δάχτυλα απομάκρυνε τον διαγραφόμενο κίνδυνο. Στο 75’ έχουμε το πολύ δυνατό σουτ του Παπαποστόλου έξω από την περιοχή, ο Καλογεράκης εντυπωσιακά διώχνει σε κόρνερ. Στο 77’ εκτέλεση φάουλ για τον Εθνικό με τον Βαχανελίδη να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπογδάνου. Στο 85’ ο Αχιλλέας εκτελεί κόρνερ με τον Παπαδόπουλο, ο Παπαποστόλου με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 1-0.

Αχιλλέας Τριανδρίας: Μπογδάνος, Λιάρος, Χαρίσης, Πανίδης, Παπαδόπουλος, Τσακαλίδης, Μυλωνάς (63' Βολίκας), Φιλιππόπουλος (55' Βακουφάρης), Παπαποστόλου, Ξανθόπουλος, Μακρής (71' Βαρβάνης).

Εθνικός Σοχού: Καλογεράκης, Λαγγίζος, Μαρίκος, Κοσμίδης, Ντουρτζιάρης, Καραγεώργης (67' Σταμπουλής), Σταυρίδης (59' Συμεωνίδης), Κουρούπης (88' Τσιτηρίδης), Ανδρεάδης, Βαχανελίδης, Γραβάλης.

Διαιτησία: Διαιτητής - Συμεωνίδης Παναγιώτης (ΕΠΣ Πιερίας), Βοηθός - Γιαμουζής Αναστάσιος (ΕΠΣ Πιερίας), Βοηθός - Κύφος Παντελής (ΕΠΣ Πιερίας), Παρατηρητής - Κωστούδης Χαράλαμπος (ΕΠΣ Μακεδονίας).

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Θεοχαρίδης