Εθνικός Σοχού - Διγενής Λακκώματος 0-3

Ηττήθηκε ο Εθνικός στην πρώτη φετινή εμφάνιση στο γήπεδο του Σοχού με 0-3 από την ομάδα του Διγενή Λακκώματος, στον αγώνα που έγινε στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Δ’ Εθνικής. Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν στην κυριολεξία στον ύπνο την άμυνα του Εθνικού στο πρώτο 10λεπτο του παιχνιδιού και κατάφεραν με το απόλυτο στην ευστοχία να πετύχουν 3 γκολ σε ισάριθμες επιθέσεις προς την εστία του Καλογεράκη. Ο Εθνικός σε ανακοίνωση που εξέδωσε «διαμαρτύρεται έντονα για την διαιτησία του κ. Καραντώνη, υποστηρίζοντας ότι το 1ο γκολ σημειώθηκε από θέση οφσάιντ του επιθετικού του Λακκώματος, όπως και για πολλά σκληρά μαρκαρίσματα στα οποία ο ίδιος έκλεινε τα μάτια, αφήνοντας το παιχνίδι να συνεχισθεί. Από το ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος ο Εθνικός δέχεται μια αρνητική αντιμετώπιση από την διαιτησία, η οποία επαναλαμβάνεται σε κάθε παιχνίδι. Ο Εθνικός ζητά τον σεβασμό που του αναλογεί, όταν μάλιστα είναι η μια από τις δυο ομάδες που αγωνίζεται επί 5 συνεχόμενα χρόνια στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής». Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Σοχού έχει ρεπό οπότε θα έχει την ευκαιρία της ανασυγκρότησης για να είναι έτοιμη αγωνιστικά στο παιχνίδι της μεθεπομένης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Απόλλωνα Αρναίας.

Αγωνιστικά στο 1ο ημίχρονο έχουμε στο 2’ τον Γεωργιάδη να μπαίνει από αριστερά να βγάζει μπαλιά για τον Στασινόπουλο και αυτός με πλασέ να γράφει το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Ο Εθνικός διαμαρτύρεται για οφσάιντ, αλλά πριν συνέλθει από το γκολ μόλις ένα λεπτό αργότερα, ύστερα από ολέθριο λάθος την αμυντικής του γραμμής, η μπάλα φτάνει στον Παπαποστόλου και αυτός σημειώνει το 0-2. Στο 5’ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Σταμπουλή, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ. Στο 11’ έχουμε το 0-3 για την ομάδα του Λακκώματος με δεύτερο γκολ από τον Παπαποστόλου. Στο 24’ έχουμε νέο σουτ του Στασινόπουλου από το ύψος της μικρής περιοχής για λογαριασμό του Διγενή και την εντυπωσιακή απόκρουση του Καλογεράκη σε κόρνερ. Το τελευταίο 5λεπτο του πρώτου μέρους ο Εθνικός ανέβασε στροφές και έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Κουρούπης εκτέλεσε φάουλ και ο Τσιτηρίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκορτζή.

Στο 2ο ημίχρονο ο Εθνικός ανέβασε τον ρυθμό του, πίεσε την ομάδα της Χαλκιδικής εκμεταλλευόμενος και την χαλαρότητα της, απόκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού φτάνοντας αρκετές φορές κοντά στην επίτευξη κάποιου γκολ. Στο 47’ έχουμε το δυνατό σουτ από τον Βαχανελίδη και τον Γκορτζή να διώχνει σε κόρνερ.Στο 56’ ο Ανδρεάδης κάνει την σέντρα, άστοχη έξοδος του γκολκίπερ και τον Κουρούπη με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Γκορτζή. Στο 67’ έχουμε τους φιλοξενούνους να φεύγουν στην αντεπίθεση και τον Παπαποστόλου σε τετ α τετ με τον Καλογεράκη να αστοχεί στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 69’ αντεπίθεση για τον Εθνικό, ο Βαχανελίδης βγάζει τον Τσιτηρίδη μόνο απέναντι στον Γκορτζή, αυτός επιχειρεί αδύναμο πλασέ πάνω στον τερματοφύλακα του Λακκώματος. Στο 80’ έχουμε σύγχυση στη περιοχή του Διγενή, ο Ανδρεάδης πιάνει γυριστό σουτ, η μπάλα βρίσκει το δοκάρι και καταλήγει άουτ. Στο 81’ ο Τσιτηρίδης επιχειρεί φαλτσαριστό σουτ, το οποίο έδιωξε με γροθιές ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων. Στο 89’ έχουμε τον Σταυρίδη να μπαίνει από αριστερά, αλλά την τελευταία στιγμή με προβολή να διώχνει η άμυνα του Διγενή. Στο 92' η τελευταία καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Βαχανελίδη να επιχειρεί δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ο Γκορτζής με τα δάχτυλα να διώχνει σε κόρνερ.

Εθνικός Σοχού: Καλογεράκης, Κιούλης (25' Σταυρίδης), Μαρίκος, Ντουρτζιάρης (25' Ανδρεάδης), Κοσμίδης, Κολόκας, Σταμπουλής, Κουρούπης, Τσιτηρίδης, Βαχανελίδης, Γραβάλης (75' Νόικος).

Διγενής Λακκώματος: Γκορτζής, Βερτουδάκης, Γεωργιάδης, Γερομανώλης, Τσακλίδης, Τσιώνας, Στασινόπουλος, Τσερκέζης (58’ Βιτλής), Γκατζογιάννης (74' Δούμας), Παντελίδης (58' Μπουλούμπασης), Παπαποστόλου.

Διαιτησία: Διαιτητής - Καραντώνης Δημήτριος (ΕΠΣ Ημαθίας), Βοηθός - Γιοβαννόπουλος Βασίλειος (ΕΠΣ Ημαθίας), Βοηθός - Παρασίου Στέφανος (ΕΠΣ Ημαθίας), Παρατηρητής - Ευθυμιάδης Ιωακείμ (ΕΠΣ Δράμας).

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Θεοχαρίδης