Εθνικός Σοχού - Κιλκισιακός 0-1

Την ήττα με 0-1 γνώρισε ο Εθνικός στον αγώνα εντός έδρας, απέναντι στον Κλκισιακό, που έγινε στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Δ' Εθνικής κατηγορίας. Σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της στη φετινή περίοδο, η ομάδα του Σοχού δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και με πολλά λάθη σε όλες τις γραμμές, δέχτηκε δίκαια την ήττα από την ομάδα του Κιλκίς, που χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, εκμεταλλεύτηκε μια από αυτές για να πάρει το ζητούμενο, που δεν ήταν άλλο από το τρίποντο της νίκης. Η ήττα αυτή βάζει σε περιπέτειες τον Εθνικό, που πλέον στενεύουν τα όρια παραμονής του στην κατηγορία. Η επόμενη αγωνιστική φέρνει την ομάδα του Σοχού να αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Δόξα Πενταλόφου, όπου η νίκη πλέον αποτελεί μονόδρομο, προκειμένου ο Εθνικός να ξαναμπεί στο παιχνίδι διεκδίκησης μιας θέσης για παραμονή του στην Δ’ Εθνική.

Το 1ο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Κιλκίς να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι και να αποκτά τον έλεγχό του στα πρώτα λεπτά. Στο 17’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Τσεβελέκη, που έπιασε αδύναμο σουτ από το ύψος της περιοχής πάνω στον Αθανασιάδη. Στο επόμενο λεπτό ο Αμανατίδης για λογαριασμό του Κιλκισιακού επιχειρεί δυνατό σουτ έξω από την περιοχή σε καλή θέση ο Αθανασιάδης μπλοκάρει. Οι γηπεδούχοι μετά το 20λεπτο ισορρόπησαν το παιχνίδι και στο 29’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή με ένα σουτ του Κουρούπη λίγο έξω από την περιοχή (βλ. φωτογραφία), το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Περπερίδη. Στο 35’ ήταν η σειρά του Σταυρίδη για λογαριασμό του Εθνικού να επιχειρήσει δυνατό σουτ το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Περπερίδη και κατέληξε άουτ. Στο 37’ ο Μαντζάρης αμαρκάριστος μέσα στη περιοχή του Εθνικού δέχεται την μπάλα και δεν δυσκολεύεται να πλασάρει τον Αθανασιάδη και να γράψει το 0-1 για τον Κιλκισιακό (η φάση του γκολ στο παρακάτω βίντεο). Ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου μέρους ο Πεχλιβάνης κερδίζει φάουλ από σκληρό μαρκάρισμα του Μαυραγγελίδη λίγο έξω από την περιοχή, πριν μπει μόνος και φανεί απειλητικός για την εστία του Κιλκισιακού και ο Μαυραγγελίδης αντικρίζει την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας με 10 την ομάδα του. Το φάουλ εκτελεί ο ίδιος ο Πεχλιβάνης, αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατήρι και περνά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Περπερίδη.

Ένα κακό παιχνίδι είδαμε στο δεύτερο μέρος με πολλά λάθη και από τις δυο πλευρές, με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν καθυστέρηση με την κάθε ευκαιρία που τους δινόταν προκειμένου να ροκανίσουν το χρόνο, για να φύγουν νικητές από το γήπεδο του Σοχού και τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να συνεργαστούν και να φανούν απειλητικοί για την αντίπαλη εστία. Στο 54’ έχουμε την πρώτη καλή στιγμή που ανήκει στον Κιλκισιακό, όταν ο Σαβελίδης σουτάρει από πλάγια θέση και ο Αθανασιάδης αποκρούει σωτήρια διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 66’ ο Σταυρίδης δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο και αποβάλλεται από το παιχνίδι αφήνοντας με 10 την ομάδα του Σοχού για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Στο 70’ έχουμε τον Πεχλιβάνη για λογαριασμό του Εθνικού να πιάνει δυνατό αλλά άστοχο σουτ. Στο 74’ ο Κουρούπης πιάνει σουτ έξω από την περιοχή χωρίς να βρει στόχο.

Εθνικός Σοχού: Αθανασιάδης, Τσιτσιπλάμης, Μαρίκος (46' Ανδρεάδης), Κοσμίδης, Σταυρίδης, Κολόκας, Καραχαλίδης (58' Κιούλης), Πεχλιβάνης, Παπακωνσταντίνου, Ντουρτζιάρης (56' Νόικος), Κουρούπης.

Κιλκισιακός: Περπερίδης, Ευθυμιάδης, Σερταρίδης, Μαυραγγελίδης, Κεσίδης, Αμανατίδης, Σαβελίδης (80' Καρατζιάς), Στεφανίδης, Ιωαννίδης (85' Κουραλίδης), Μαντζάρης, Τσεβελέκης (89' Βασιλειάδης).

Διαιτησία: Διαιτητής - Τσενεκίδης Γεώργιος (ΕΠΣ Δράμας), Βοηθός - Χριστοφορίδης Αναστάσιος (ΕΠΣ Δράμας), Βοηθός - Μαρμαρίδης Αναστάσιος (ΕΠΣ Δράμας), Παρατηρητής - Γεροβασίλης Δρόσος (ΕΠΣ Πέλλας).

Το γκολ του Κιλκισιακού (37' Μαντζάρης 0-1)